sobota, 2 stycznia 1971

Rok 1962

I – próby nawiązania kontaktu z załogą statku „S/S Zielona Góra”. Ożywiona korespondencja ze statkiem. Otrzymanie zaproszenia do złożenia wizyty na statku.

24 II – oficjalna zbiórka drużyny. Po realizacji zadania „Nasz bohater” przyjmujemy imię Janusza Korczaka.
Wydanie pierwszego numeru gazetki drużyny w szkolnej gablocie. Duża aktywność w jej przygotowaniu wykazał Jacek Ruge, Rysiek Nawrocki, Tadek Stołpiak, Andrzej Boczkowski.

5 III – zbiórka drużyna poświęcona Januszowi Korczakowi. Dużo śpiewu, musztry. Wreszcie pierwsze mundury. Dużo, dużo ludzi – bo miano ogłosić listę wyjeżdżających na pierwszą wycieczkę do Szczecina, na powitanie statku S/S Zielona Góra.


III – realizacja zadań związanych z patronatem nad statkiem.  Korespondencja, mapy rejsów statków, gazetki informacyjne o morskich portach.

21 III – wycieczka do Szczecina. Bluzy harcerskie i pomarańczowe chusty; granatowe berety. Zbiórka w szkole o 5.00. O godzinie 5.30 odwołanie wyjazdu – statek przybędzie do szczecina dopiero w kwietniu. Żal! Rozpaczliwe próby odwołania grupy harcerzy, która wieczorem poprzedniego dnia pojechała do Szczecina rejsowym kursem PKS. Z pomocą przychodzi redaktor Szydłowski z „Gazety Zielonogórskiej”, który dalekopisem odwołuje grupę ze Szczecina.

8 IV – udział w Złazie drużyn starszo harcerskich hufca Zielona Góra. Zadania dla naszej drużyny:
  • nawiązać kontakt z Pogotowiem Opiekuńczym w ZG
  • zorganizować zabawy dla dzieci
  • ustalić przyczyny istnienia tego rodzaju instytucji. W ogólno hufcowym współzawodnictwie zajmujemy pierwsze miejsce – wyprzedzamy słynnych „Komandosów”
16 IV – Wreszcie „Korczacy” w Szczecinie. W planie spotkanie z załogą „naszego” statku. Po przybyciu na miejsce okazało się, że statek nagle wypłynął do Rostoku. „W zastępstwie” zwiedzamy „Chochlika”, „Kopalnię Kazimierz” i „Kielce”. Gra terenowa wokół Szmaragdowego Jeziora. Na akordeonie przygrywa redaktor Polskiego Radia Leszek Zieliński. Drogą radiową rozmawiamy z s/s „Zieloną Górą”. Ponowne zaproszenie.


red PR Leszek Zieliński w akcji!

15 V – rozkazem L2/62 drużyna nasza została, po okresie próbnym, przyjęta do ZHP. Zatwierdzono postać J. Korczaka jako bohatera drużyny i nadano jej numer 20 oraz kolor chust – pomarańczowy. Tym samym rozkazem drużynowym został mianowany Jerzy Zgodziński, któremu przyznano równocześnie stopień przewodnika.

Najważniejsi: (od lewej) Rysiek Małyska, Jacek Ruge, Władek Piskorz
Narada Wodzów (od lewej): Jacek Ruge, Elek Sikora, Jerzy Zgodziński
25 V – Udział w uroczystościach wręczenia sztandaru Chorągwi Zielonogórskiej. Sztandar wręczał Jan Lembas. 20 DH „Korczacy” drużyną honorową do pocztu sztandarowego.
   
12 VI – kolejny serdeczny list z pozdrowieniami od załogi s/s „Zielona Góra” z Marsylii.

27 VI – 27 osobowa grupa harcerzy z 20 DH wyjechała do Pszczewa, by przygotować teren obozu „Malta 62”.



5 – 27 VII Obóz „Malta 62”. W obozie uczestniczyły reprezentacje organizacji pionierskich z : Belgii, Cypru, Finlandii, Francji, ZSRR oraz 20 DH „Korczacy” ZG, żeńska drużyna przy Liceum la wychowawczyń Przedszkoli w Sulechowie i Drużyna z Domu Dziecka we Wschowie. Głównym hasłem obozu była akcja „Razem”, więc  razem pracowaliśmy, uczyliśmy się i bawili. A oto niektóre imprezy: Kongres „O równe prawa wszystkich dzieci”, spływ kajakowy do Międzyrzecza,  spotkania, rozmowy, Międzynarodowa Olimpiada Sportowa. Wszyscy „Korczacy” otrzymali odznakę „Malta 62” i podziękowanie za twórczy udział w obozie od dh Jankowskiego z GK ZHP. Pierwsza próba plebiscytu życzliwości. 

"Gazeta" o Malcie
1 IX – wg raportu statystycznego stan drużyny wynosi 60 harcerzy.

26 IX – 40 harcerzy z 20 DH na wycieczce w Szczecinie, na statku s/s „Zielona Góra”. Pierwsze wejście  po trapie na „nasz” statek. Zwiedzanie statku. Wspólny posiłek z załogą. Spotkanie z krokodylami i egzotycznymi upominkami w postaci masek, orzechów kokosowych, tam – tanów i miecza obrzędowego.





W czasie „Verholenu” uroczyste  przyrzeczenie harcerskie , które odbiera kpt. Żeglugi Wielkiej Czubotek, z-ca Komendanta Chorągwi Zielonogórskiej Karol Żurawowicz i Dyrektor Szkoły inż. Jan Nieruchalski. Przyrzeczenie składają m. in. Wł. Tecław, Tadek Malesiński, Zdz. Misiewicz, A. Reslerowski, J. Pleszko,St. Kwiatkowski. Dużą pomocą organizacyjną służą : Jacek Ruge i Władek Piskorz. 
   
6 X – rewizyta delegacji statku  w Zielonej Górze. Inż. Hulanicki spotyka się z drużyną i opowiada o marynarskim trudzie.

W harcówce nad albumem - prezentem od załogi statku s/s Zielona Góra
20 X – otwarcie wystawy i uroczysta zbiórka z okazji 1 rocznicy powstania 20 DH. Życzenia składa Komendant  Chorągwi ZHP J. Brzózka. Obecny jest, jak zawsze, „Harcerski Kociołek” czyli redaktor. E. Pawłowska. Kilka notatek w prasie o interesującej wystawie ( zwiedziło ją ok. 3 tyś osób). Nagrody otrzymują: R. Nawrocki, J. Pleszko i Wł. Piskorz.
tak się naprawdę nazywaliśmy!
"Gazeta" o wystawie

Władek Piskorz - współ- twórca "Korczakowców"
  17 XII – konstytucyjna zbiórka drużyny. Demokratyczny wybór Jerzego Zgodzińskiego na drużynowego. Określenie kierunków dalszej pacy: dziecko, szkoła, czas wolny.

    
27 XII – 5 I dh St. Kwiatkowski, T. Stołpiak i J. Pleszko z 20 DH uczestniczą w zimowisku Hufca ZHP Zielona Góra w Przełazach. Pochwała za ich wzorową postawę na zimowisku.
    
XII – Powstaje Koło Przyjaciół Harcerstwa pod kierownictwem kpt. al. TENNENBAUMA  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz