wtorek, 5 stycznia 1971

Rok 1965

Styczeń  –  realizacja zadania : Poznajemy historię, zabytki i dzieje Ziemi Lubuskiej.

7 II – Zbigniew Kramer z Koła Przyjaciół  ZHP otrzymuje odznakę „Zasłużony Działacz ZHP"

14 – 26 IV –Alert Naczelnika ZHP – Harcerski Wiosenny Zwiad. Przy realizacji alertowych zadań wyróżnili się : J. Gajewski, W. Luboch. J. Wesoły, B. Walenty, Zb. Antoniewicz, G. Kramer. Ogromną pomoc otrzymaliśmy od naszego Koła Przyjaciół, a szczególnie od kpt. Tennenbauma, H i Zb Kramerów i p. W. Czajkowej. 

1 VI – Szczep otrzymuje Honorową Odznakę Przyjaciela Dziecka za pracę społeczną w dziedzinie wychowania i opieki nad dzieckiem nadaną przez Zarząd Główny TPD w Warszawie.

1 – 9 VI – „Podwieczorki harcerskie” dla dzieci w „Naszym Domku” przy ul. Drzewnej organizowane pod kierunkiem Olka Kramera.

1 – 31 VII – obóz w Bieszczadach
Kolejny, tematyczny obóz szczepu. Zorganizowany przy ogromnej pomocy KPH, a szczególnie kpt. Tennenbauma i Dyrektora Lubuskiego Teatru  p. Gajewskiego. Szczególnie cenna okazała się pomoc w transporcie.
To w Rabe narodziła się serdeczna przyjaźń z Teatrem, począwszy od niezapomnianego kierowcy p. M. Słowika do aktorów Cz. Stopki i M. Rosińskiego, którzy razem z nami spędzali wakacje.
Funkcje drużynowych pełnili: Jacek Gajewski, Edmund Pilawski. Oboźnym był Ryszard Nawrocki.
Karierę zastępowych rozpoczynali: Zdz. Szczeszek, J. Lange, L. Czajka, A. Bobowski, J. Piotrowski, Gabrysia Kramer.
Kategorię „Miłego Korczakowca”  otrzymali m.in.:  Zb. Antoniewicz, Wł. Machlewski, Jacek Gajewski, L. Jaruta, Lech Pilawski, Edmund Pilawski.
Działa Sąd korczakowski. ( jego składzie : Ed i L Pilawscy, Mark Włodarski). Zastosowano po raz pierwszy paragraf 1000.








21 VII – Złaz obozu pod pomnikiem gen. Waltera, połączony z apelem i specjalnym programem artystycznym. Złożono tam również przyrzeczenie harcerskie i przyznano specjalne pocztówki pamiątkowe.

Apel pod pomnikiem gen. Waltera

Apel w Rabe


24 VII – Dzień Patrona przy pięknym obelisku zbudowanym z bieszczadzkich kamieni.

Z rozkazu Komendanta Obozu:

Celem dzisiejszej uroczystości jest to, by każdy składający korczakowskie ślubowanie postanowił, że będzie lepszy niż jest, że bardziej niż dotychczas kierować się będzie prawem serca i uczucia w swoim postępowaniu, że bardziej będzie patrzy na korzyść kolegi, niż na swoją własną.

Rozkazuję :
1.    W dniu 24 lipca 1965 r  zaciągnąć warty honorowe pod portretem Korczaka.
2.    Przeprowadzić Apel korczakowski, w czasie którego odbędzie się ślubowanie .
3.    Złożyć  Ślubowanie instruktorskie, do którego dopuszczam dh;
Jerzego Dudarskiego, Jacka Gajewskiego, Leonarda Jarutę, Jurka Lange.
Zasłużonego Korczakowca otrzymują:
Anna Widomska, Jacek Gajewski ,Jerzy Dudarski, Zbigniew Kramer, Jerzy Zgodziński.


29 VII – odbył się kolejny plebiscyt życzliwości. Wszyscy uczestnicy obozu zdobyli plakietki Odznaki Chorągwianej w Rzeszowie. 25 osób zdobyło Brązową Odznaki Turystyki Pieszej a 43 brązową odznakę GOT. W licznych wędrówkach zwiedzono m.in. Połoninę Wetlińską, Jaworne, Stuposiany i słynną Chryszczatą  ( 14 i 17 VII po 2 dniach błądzenia).

3 – 25 VIII Kolonia zuchowa w Przeborowie zorganizowana przy obozie Hufca ZHP w Zielonej Górze. Komendantką kolonii była Helena Kramer.
Obietnicę zuchową składa m. in. Stefan Klepacki.

12.X - osobisty list od Sekretarza Janusza Korczaka Igora Neverlego





24 X – Doroczne Święto Szczepu.
      Powstaje nowe ogniwo szczepu: Młodzieżowy Krąg Instruktorski. Zastępowym zostaje Adam Żuczkowski. Odbywa się kolejna obietnica  zuchowa ( składa ją m. in. Marek Masłowski) a kategorię „Miłego” otrzymuje : G. Kramer, R i Z Tennenbaum, J. Kwaśniewicz, J. Piotrowski
Wieczór literacki oparty na utworach Korczaka „Pozwólcie nam marzyć”  wg scenariusza i w reżyserii Romana Więckowskiego.

27 XII – 5 I zimowisko w Dusznikach Zdroju
Głównym celem zimowiska było rozbudzenie zainteresowań muzyk poważną.
To właśnie na tym zimowisku odbyły się pierwsze :”Koncerty przy świecach”, to tu witaliśmy po raz pierwszy Nowy Rok dźwiękami  „Alleluja” Haendla z oratorium „Mesjasz”  - znakomity pomysł Leszka Pilawskiego!
Uroczyste otwarcie zimowiska nastąpiło w Parku Zdrojowym przy pomniku Fryderyka Chopina, gdzie nocą, przy blasku zniczy i pochodni Komendant wręczał po raz pierwszy zielone chusty. To właśnie w tym miejscu odbyło się przyrzeczenie harcerskie, które składał m. in. Adam Żuczkowski.
Odbyliśmy liczne wycieczki do Kłodzka, Wambierzyc, Bystrzycy, schroniska na Spalonej, schroniska „Pod Muflonem”, na Strzeliniec.
Pierwsze spotkanie z nartami pod opieką Jurka Dudarskiego.  Niezapomniane powitanie Nowego Roku  - w lesi, na polanie, przy oświetlonej choince do której dojechaliśmy ogromnym kuligiem.
Działało znakomicie Kor – radio pod kierunkiem Leonarda Jaruty.
Poza naszą szkołą w zimowisku brali udział harcerze z drużyn ze szkół nr 3 i 6.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz